Jak i gdzie wybrać najlepszą ofertę bankową

26 lutego
11:43 2014

Decydując się na założenie konta bankowego, kredyt, założenie lokaty czy też karty kredytowe szukamy najkorzystniejszych dla siebie ofert w wielu bankach. Korzystamy z rankingów, porównań, kalkulatorów i staramy się wybrać jak najlepszą dla siebie ofertę.

Najlepsze banki i najlepsze oferty kredytowe, przynajmniej tak wynika z opinii analityków finansowych, to Citi Handlowy, Alianz Bank, millennium bank, Alior Bank i jeszcze kilka innych. Są to najlepsze banki, które zdecydowały się kredytować inwestycję klienta do 100 procent wartości nieruchomości. Chodzi oczywiście o kredyty hipoteczne.

– Jest w chwili obecnej 12 banków, w których zaciągając kredyt mieszkaniowy na 80 procent wartości nieruchomości można uniknąć płacenia prowizji – twierdzi jeden z analityków. W Citi Banku handlowym wystarczy jeżeli kredytujemy gotową nieruchomość. Dlaczego jest to tak ważne dla banku? Zresztą jest to też tak samo ważne dla klienta-kredytobiorcy. Często zdarza się, że deweloper bankrutuje i nie kończy rozpoczętej inwestycji. Nie może więc spłacić swojego wcześniej wziętego kredytu, bank przejmuje wówczas nieruchomość, ale najczęściej nie pokrywa ona długu dewelopera. Tracą też na tym klienci, którzy najczęściej tracą mieszkania i pozostają na lodzie z niespłaconymi kredytami. Dlatego i banki i kredytobiorcy wola inwestować w zakończone już budowy. Wracając do meritum, w Alior Banku, czy DnB Nord trzeba oszczędzać, natomiast w Deutsche Banku oraz millennium i Lukas Banku trzeba założyć konto i przekazywać wpływy.

Trzeba też przyznać, że banki zaczynają powoli zmieniać swoją politykę kredytową na jaśniejszą oraz bardziej przyjazną dla klienta. Nie wiadomo jak długo to potrwa, ale najlepsze banki starają się obniżać koszty kredytów Deutsche Bank, boś citi handlowy, mbank, multi bank, na przykład poprzez obniżkę marż. Aktualnie średnia rynkowa marża dla kredytu w pln wynosi 2,20%, w euro 2,75%, a średnie oprocentowanie odpowiednio 6,35% i 3,40%. Poza tym niektóre banki w ramach promocji obniżają również, a czasami wręcz rezygnują, z prowizji.

Podobne promocje najlepsze banki stosują dla innych swoich produktów ii usług. Na przykład na upusty i rabaty mogą liczyć klienci ubiegający się o karty kredytowe, lokaty bankowe, a także pragnący założyć konta bankowe. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej najkorzystniejsze oferty znajdziemy w bankach elektronicznych /chociaż nie zawsze/, a to z uwagi na koszty. Banki internetowe z reguły są tańszymi bankami, ponieważ nie opłacają rzeszy pracowników, ani nie utrzymują tak wielu placówek. Mogą więc sobie pozwolić na konkurencyjne ceny i często sięgają po takie instrumenty w walce o klienta.