Skąd wziąć kredyt dla firmy na oświadczenie bez BIK?

04 maja
21:13 2017

Jak trudno przedsiębiorcy zaciągnąć kredyt w banku, przekonał się niejeden z nich, który potrzebował pilnie dodatkowej gotówki. Najczęściej przeszkadzają w tym formalności i niepochlebna historia kredytowa w BIK-u. Firma też może jednak znaleźć pożyczkę na oświadczenie i bez BIK.

W Polsce działa wiele firm. Wszystko wskazuje na to, że Polacy bardzo dobrze rozumieją ducha przedsiębiorczości, będąc pomysłowi i zainteresowani działaniem. Oczywiście nie każda firma radzi sobie równie dobrze. Konkurencja jest duża i wymagająca. To z kolei prowadzi do tego, że firmy poszukują finansowania w bankach. Poszukiwanie kredytu nie musi wcale oznaczać gorszej sytuacji firmy. Czasami po prostu specyfika jej działania narzuca konieczność korzystania z kredytów obrotowych lub linii kredytowych. Sytuacji jest bardzo wiele pytanie pozostaje, czy przedsiębiorstwo może liczyć na kredyt na oświadczenie bez sprawdzania BIK w banku?

Odpowiedź może być tylko jedna: nie. Dla banków sprawdzanie danych z Biura Informacji Kredytowej jest podstawową procedurą weryfikacją. To zaś oznacza, że nie sposób jej obejść. Ma to znaczenie w tym względzie, że pozwala bankom maksymalnie ograniczać ryzyko kredytowe i nie wchodzić w umowy z firmami, które mają duże problemy lub nie są solidne w spłacaniu swoich zobowiązań. Oczywiście, jeśli bank nas zna, może zminimalizować wymagane procedury. Niemniej jednak nie wolno nam liczyć na to, że otrzymamy od banku taki preferencyjny układ, że BIK nie będzie sprawdzony.

Jeśli zależy nam na tego typu kredycie, to jedynym rozwiązaniem pozostaje zwrócenie się do firm funkcjonujących na rynku pozabankowym. Tam znajdziemy wiele instytucji pożyczkowych, które bardzo chętnie zawiążą współpracę z firmami. Firmy pożyczkowe to nie tylko oferta dla klienta indywidualnego, ale także dla firm. W rezultacie przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne traktowanie, jeśli chodzi o wymagania formalne. Na porządku dziennym są więc kredyty na oświadczenia i bez sprawdzania danych w BIK. Daje to większe pole do działania firmom i sprawia, że mogą one nierzadko wyjść z tarapatów. Trzeba oczywiście pamiętać, że choć wzięcie pożyczki w firmie pożyczkowej przez firmę jest możliwe to dla przedsiębiorstwa, będzie się to wiązać z większymi kosztami. W banku na pewno tyle nie zapłacimy, no ale w końcu jakieś koszty trzeba ponieść, jeśli nie chcemy, aby informacje z BIK decydowały o tym, czy można nam przyznać pożyczkę czy też nie.

Krótko mówiąc, firmy mają możliwości brania pożyczek bez BIK na oświadczenia. W takim wypadku pozostaje im jednak tylko opcja z sektorem pozabankowym.