Planujesz remont? Pomyśl o kredycie hipotecznym

21 lutego
21:56 2017

Jeśli mamy pomysł na remont w naszym mieszkaniu, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest sfinansować go kredytem hipotecznym. Warto rzucić okiem na tę możliwość.

Osoby, które myślą o remoncie swojego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę poważnie finansowanie bankowe. Jeśli remont ma mieć charakter kapitalny, to nasze oszczędności nań mogą nie wystarczyć. Na szczęście banki oferują kredyty, które można przeznaczyć na remont mieszkania.

Remontowy kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na remont to nowe rozwiązanie w ofercie wielu banków. Ten rodzaj kredytu ma bardzo podobną budowę jak zwykły kredyt hipoteczny. Zaczynamy od tego, że trzeba złożyć wniosek kredytowy i wykazać się dobrą zdolnością kredytową.

Kredyt hipoteczny na remont jest zaciągany na dłuższy okres (podobnie jak zwykły kredyt hipoteczny). Potrzebne będzie oczywiście posiadanie wkładu własnego. Zabezpieczeniem kredytu jest jak w przypadku standardowej wersji hipoteka domu lub mieszkania.

Tego typu kredyty mają taką przewagę nad innymi sposobami finansowania remontów, że są stosunkowo tanie. Oprocentowanie nie jest wysokie, a koszty dodatkowe wcale nie duże. W kontekście takiego kredytu ważne jest również wspomnienie o tym, że wiąże się on z wszystkimi dodatkowymi kosztami i wymogami jak przy tradycyjnej hipotece. Mamy tu na myśli wpis do księgi wieczystej, wycenę nieruchomości etc. Zainteresowany konsument musi wiedzieć o takich komponentach oferty, ponieważ generują one dodatkowe koszty.

Tylko gdy remont jest drogi

Należy pamiętać, że tego typu produkt nadaje się najlepiej, kiedy planujemy poważny remont mieszkania. Najlepiej jest brać taką pożyczkę wówczas, gdy remont w planach kosztuje ponad 50 tys. zł. Z pewnością wygospodarowanie takiej kwoty z własnych oszczędności będzie stanowić trudność. Jeśli jednak bank nam pomoże, to załatwimy sprawę znacznie szybciej. Przy tańszych remontach branie kredytu hipotecznego przestaje mieć uzasadnienie ekonomiczne – kwoty nie wykorzystamy w całości, a z kredytem zostaniemy na dłużej. Dlatego też zalecane jest bardzo rozsądne obliczenie, ile będzie nas kosztować dany remont mieszkania lub domu.