Jak sprawdzić roczne oprocentowanie kredytów?

22 grudnia
16:39 2014

Przy wyborze jak najkorzystniejszych kredytów najważniejsza jest dokładna analiza warunków udzielania i spłaty kredytów oraz oprocentowanie kredytów. Problem w tym, że wiele osób nie wie, jak sprawdzić roczne oprocentowanie kredytów.

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jest bardzo ważnym elementem przy wyborze kredytu bankowego. Banki mają obowiązek informowania w swej ofercie klientów o jej wysokości. Ponadto takie informacje można również znaleźć w porównywarkach kredytowych, jak na przykład Comperia.pl. Można też samemu wyliczyć wysokość RRSO za pomocą kalkulatorów kredytowych dostępnych na stronach internetowych. W ustawie antylichwiarskiej zawarte są przepisy dotyczące wysokości maksymalnego nominalnego oprocentowania kredytów i banki nie mogą tej granicy przekroczyć. Ale potrafią umiejętnie tę ustawę obejść, stosując dodatkowe opłaty, typu prowizja, opłaty manipulacyjne, wysokość marży, czy też nakazując ubezpieczenie kredytu. Wówczas, mimo iż oprocentowanie nominalne jest stosunkowo niskie, koszt kredytu wzrasta o nawet 50–60 proc. – czyli RRSO wyliczana jest na podstawie oprocentowania nominalnego oraz wszystkich kosztów związanych z udzieleniem kredytu.

RRSO podawana jest w ofertach reklamowych, ale najczęściej zapisywana jest mały drukiem i w miejscach niekoniecznie dostępnych dla zwykłego klienta. Jednakże porównując najkorzystniejsze oferty kredytów bankowych za pomocą porównywarki Comperia.pl, z pewnością będziemy mogli zapoznać się albo z RRSO, albo z wysokością marży. Oprocentowanie nominalne można na przykład znaleźć na stronach internetowych rządu albo NBP.

Należy jednak pamiętać, że nie tylko warunki kredytowania i spłaty kredytu bankowego są ważne i nie tylko rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytów, ale każdy kredyt należy dopasować do potrzeb ubiegającego się o ten kredyt konsumenta oraz do jego sytuacji finansowej. Sam klient banku niekoniecznie wie, jak to zrobić, dlatego dobrze jest zasięgnąć opinii u doradcy finansowego, który ma wiedzę na ten temat i bardzo szeroką ofertę wielu banków. Z pewnością taka pomoc będzie istotna i potrzebna przy wyborze najkorzystniejszych kredytów hipotecznych spłacanych przez wiele lat.