Dokąd po mikropożyczki bez zaświadczeń?

26 czerwca
17:43 2017

Nadzór bankowy nie chce, aby banki zajmowały się pożyczaniem niewielkich kwot pieniężnych. Dlatego trzeba sobie zadać pytanie: dokąd należy się udać po mikropożyczki i to najlepiej bez zaświadczeń?

Mikropożyczki to kwoty najczęściej nieprzekraczające kilkaset złotych (często klienci zwracają się do banków o takie wsparcie). Najczęściej takich pożyczek udzielają firmy pozabankowe (np. Provident, czy Ekspres Kasa lub Kasomat), gdyż dla banków taka forma nie jest opłacalna (nie oznacza to, że banki całkowicie zaniechały udzielania mikropozyczek). Na rynku istnieje wiele firm pożyczkowych, które najczęściej udzielają pożyczek poniżej 2 tys. zł na okres nie dłuższy jak kilka miesięcy. Oczywiście istnieje możliwość pożyczenia wyższych kwot nawet na kilka lat, ale są to bardzo drogie pożyczki i nie warto – mówiąc kolokwialnie – pakować się w takie transakcje. Warto dodać, że bardzo często pierwsze pożyczki udzielane są przez firmy pozabankowe bez odsetek, zazwyczaj po to, aby przyciągnąć do siebie klientów. Nie oznacza to jednak, że klient nie ponosi żadnych kosztów. Najważniejszy z nich to prowizja. Poza tym każda następna pożyczka nie jest już tak korzystna – jak wiadomo pożyczki w firmach pozabankowych są kosmicznie drogie.

Warto przestrzec wszystkich, którzy poszukują takich mikropożyczek, przed kosztami oraz udziela rad, że przy drugiej potrzebie pożyczenia pieniędzy lepiej odwiedzić inną firmę. Poza tym należy pamiętać, że reklama ma niewiele wspólnego z rzeczywistą ofertą tych firm i dlatego wszystko należy dokładnie sprawdzić. Wprawdzie kwota mikropożyczki jest niewielka, nie trzeba też okazywać żadnych zaświadczeń, należy ją jednak spłacić szybciej niż normalną pożyczkę. Poza tym zawsze należy dokładnie sprawdzić umowę, którą się podpisuje z każdą z firm pożyczkowych.

Nie należy też zapominać o pożyczkach społecznościowych, czyli pożyczkach udzielanych przez Internet. Pożyczki społecznościowe są najlepszymi pożyczkami, z uwagi na negocjacje pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami, w ten sposób można wynegocjować nie tylko niskie koszty, ale także korzystne warunki. Poza tym procedury  udzielania takich pożyczek są bardzo korzystne, formalności mocno uproszczone i praktycznie nie trzeba gromadzić żadnych dokumentów. Można też poszukać pożyczek u prywatnych inwestorów, choć nie jest to dobry pomysł, mimo braku wymaganych jakichkolwiek dokumentów oraz zaświadczeń. Pożyczając pieniądze w ten sposób, można popaść w nie lada kłopoty. Dlaczego? Po pierwsze, są to bardzo drogie pożyczki tak samo jak w firmach pozabankowych, ponadto inwestorzy prywatni żądają takich zabezpieczeń na które nie wszystkich stać. Oczywiście nie chodzi tu o mikropożyczki, ale o pożyczki poważniejsze. Zdarzyło się, że niektórzy klienci pożyczając niewielkie kwoty, zastawiali mieszkania i niestety je tracili, ponieważ nie byli w stanie na bieżąco spłacać swoich pożyczkodawców. Stąd rada, aby dobrze się zastanowić nad miejscem, z którego chce się pożyczyć pieniądze, zwłaszcza te najmniejsze kwoty.