Szukasz szybkiego kredytu dla firmy?

25 listopada
10:31 2014

W przypadku kredytów dla firm, czynnikiem przesądzającym o ich wyborze często bywa szybkość ich przyznawania. Gdzie dostaniemy najszybszy kredyt?

Formalności związane z przyznawaniem kredytu mogą być naprawdę uciążliwe i czasochłonne. Z tego też powodu przedsiębiorcy bardzo szukają alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im pozyskać środki w jeden dzień, a co za tym idzie, szybko zareagować na potrzeby firmy. Na szczęście szybkość nie musi oznaczać rezygnacji z usług banków, gdyż coraz częściej możemy spotkać się w tych instytucjach z ofertami uproszczonych procedur.

Oczywiście uproszczone procedury nie są dostępne dla wszystkich i zawsze. Praktycznie każdy bank posiadający taką ofertę deklaruje też, jaki przedział kwoty kredytu podlega uproszczonym procedurom. Dodatkowo zaznacza się, że skorzystanie z tzw. minimum formalności jest dobrowolne, a to powinno wzbudzić naszą uwagę. Mniej formalności to większe ryzyko niewypłacalności firmy związane z tylko pobieżnym sprawdzeniem zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. To z kolei będzie wymagało zrekompensowania ryzyka dodatkową prowizją lub wyższym oprocentowaniem. Ostatecznie więc w zamian za uproszczone procedury będziemy skazani na wyższy koszt.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z dynamicznie rozwijającego się rynku pozabankowych firm pożyczkowych. Procedury w tym przypadku będą sprowadzone do minimum, ale koszt zazwyczaj windowany jest do nieprawdopodobnych wręcz poziomów. To z kolei sprawia, że takie rozwiązania lepiej traktować jako ostateczną deskę ratunku.

Mądry przedsiębiorca powinien znacznie wcześniej wziąć pod uwagę przyszłe potrzeby swojej firmy i możliwe zawirowania w budżecie. Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z limitów kredytowych, które spłacimy dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście z nich skorzystamy (rozwiązanie podobne do limitów debetowych). Jeśli odpowiednio wcześnie zwrócimy się do banku o ich przyznanie, będziemy mogli wykorzystać je w dowolnym czasie i już bez żadnych formalności, w zaledwie kilka sekund. Koszt również nie musi być zbyt wysoki, szczególnie jeśli firma posiada zadowalającą płynność finansową, podwyższającą zdolności negocjacyjne właściciela przedsiębiorstwa.