Czy ranking kredytów hipotecznych dla firm jest miarodajny?

08 kwietnia
12:58 2017

Na rynku bankowym dostępnych jest bardzo wiele ofert kredytów hipotecznych. W związku z tym klienci muszą posiłkować się rankingami, aby wybrać tę najkorzystniejszą pożyczkę. Czy tego typu zestawienia są miarodajne?

W związku z tym, że współczesny rynek usług bankowych obfituje w multum produktów finansowych, zwykły klient nie jest w stanie podjąć racjonalnej decyzji o wyborze kredytu, opierając się tylko na własnym przeglądzie dostępnych informacji. To właśnie ten nadmiar informacji i ofert powoduje, że ludzie decydują się na skorzystanie z pomocy rankingów internetowych. Zanim jednak skorzystamy z rankingu tego typu, warto zastanowić się, czy jest on miarodajny i czy można mu rzeczywiście zaufać.

W pierwszej kolejności jako potencjalny kredytobiorca należy sprawdzić, kto stworzył ranking kredytów hipotecznych. Informacja o źródle pochodzenia jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o wiarygodności całego rankingu. Jeśli nie wiemy, kto go skompilował, ani nie ma informacji na temat jego aktualności (chodzi tu o czas, w którym dane zestawienie powstało), to automatycznie powinna nam włączyć się w głowie myśl, że trzeba być ostrożnym. Najlepiej w takiej sytuacji miast rankingów na nieznanych stronach posiłkować się rankingami ze sprawdzonych źródłem. Przykładem takiego źródła jest chociażby Comperia.pl.

Miarodajność rankingu nie zależy tylko od aktualności uwzględnionych danych oraz pewnego źródła. Oprócz tego ogromne znaczenie tutaj mają kryteria. Każdy ranking bierze pod uwagę określony zestaw czynników istotnych. Czynniki są oceniane jako te bardziej ważne i mniej ważne. Końcowy ranking jest wypadkową takich mniejszych decyzji. Przykładowo ranking kredytów hipotecznych dla firm może uwzględniać takie czynniki jak stopa procentowa, opłaty dodatkowe, maksymalny okres spłaty etc. Czynników jest wiele i warto już na wstępie wiedzieć, które z nich dla twórców mają największe znaczenie.

Reasumując, miarodajność rankingu kredytów hipotecznych dla firm to wypadkowa wielu elementów. Najlepsze są takie rankingi, które wyraźnie przedstawiają listę czynników branych pod uwagę przy ocenie danego kredytu. W ten sposób analizujący ranking ma dostęp do pełnych informacji. Rankingi, które nie są tak eksplicytne to zwykle rankingi gorszej jakości, którym można zaufać, lecz z dużą dozą rezerwy.