Szybki kredyt dla firm bez BIK, ZUS i US

07 października
13:03 2016

Szybki kredyt dla firm – bez BIK-u, zaświadczeń z ZUS-u i US-u? Być może jest osiągalny, ale z pewnością nie w bankach.

Mimo ustępstw ze strony banków, o kredyty dla firm nadal jest dość trudno, i to niezależnie od tego, czy chodzi o kredyty obrotowe, czy inwestycyjne. Trzeba przyznać: zdecydowanie trudniej jest o kredyty inwestycyjne. Często pracownicy banków zaczynają rozmawiać z inwestorami o zasadach udzielenia im kredytu dopiero wówczas, kiedy inwestycje są już zaawansowane, a przynajmniej rozpoczęte. Nie do pomyślenia jest natomiast sytuacja, by w bankach firmom mogły zostać przyznane szybkie kredyty – bez BIK-u, ZUS-u i US-u.

O kredyt dla firm mogą starać się przedsiębiorcy wiarogodni dla banków, a więc posiadający zdolność kredytową, mający pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej oraz niezalegający z opłatą składek w ZUS-ie oraz US-ie. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, firmy mogą liczyć na kredyt, w przeciwnym razie pozostaje starać się o jego udzielenie jedynie w firmach pozabankowych, które z reguły nie wymagają od potencjalnego kredytobiorcy żadnych zaświadczeń. Warto tutaj wspomnieć, że również w firmach pozabankowych coraz trudniej pożyczyć wysokie kwoty, o co przeważnie starają się ubiegający się o kredyt przedsiębiorcy.

Jeżeli w grę wchodzą duże kwoty, liczy się także okres działalności firmy. Jednym z warunków ubiegania się przedsiębiorcy o kredyt bankowy jest obecność na rynku co najmniej od roku. Dla firm pozabankowych czas funkcjonowania przedsiębiorstwa nie ma większego znaczenia. Warto pamiętać, że dużych pieniędzy przedsiębiorcy raczej w firmach pozabankowych nie pożyczą, chyba że z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń.

A jeśli banki nie chce udzielić przedsiębiorcy kredytu, co może on zrobić innego, poza staraniem się o niego w firmach pozabankowych? Oczywiście, są realizowane różne programy unijne czy rządowe, w ramach których firmy otrzymują wsparcie finansowe. Właściciele firm mogą szukać ofert interesujących ich kredytów w Internecie, ale często jedynym wyjściem jest skorzystanie z oferty firm pozabankowych. Niestety, z wielu powodów, nie jest to najlepszy sposób na rozwiązywanie przez firmy problemów finansowych. Wszyscy bowiem wiedzą, a przynajmniej powinni wiedzieć, o kosmicznym koszcie pożyczek oferowanych przez prywatne firmy pozabankowe.

Czasem jednak firma nie ma wyjścia. Dlatego przedsiębiorca zainteresowany wzięciem kredytu powinien wiedzieć, na jakich warunkach pożyczy pieniądze w firmie pozabankowej. Każda z nich uzależnia udzielenie kredytu od spełnienia innych warunków, najczęstszy jest ten, podług którego firma starająca się o kredyt powinna działać na rynku od trzech do sześciu miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca chce pożyczyć niewielką sumę, wystarczy, że przedstawi oświadczenie o dochodach. Jeżeli jest zainteresowany pożyczką dużej kwoty, np. ponad 100 tys. zł, z pewnością udzielający jej zabezpieczy się poprzez obciążenie hipoteki zastawianej nieruchomości. Dla mikroprzedsiębiorstw (firm jednoosobowych) zastawem może być samochód.

Nie zapominajmy, że pożyczki pozabankowe mają też zalety, takie jak chociażby nieskomplikowana procedura i szybka wypłata pieniędzy, które mogą trafić na konto firmy już po 24 godzinach od momentu pozytywnej decyzji kredytowej.