Szybki kredyt pozabankowy bez BIK – na co musisz uważać?

13 grudnia
18:26 2016

Szybkie kredyty pozabankowe bez BIK-u to świetne rozwiązanie. Trzeba być jednak ostrożnym, zanim się na nie zdecydujemy.

Faktem jest, że kredyty (a raczej pożyczki) pozabankowe bez BIK-u święcą obecnie triumfy. Cieszą się one dużą popularnością, a wynika ona stąd, że oferują one znacznie lepsze warunki formalne niż kredyty bankowe. Przede wszystkim pożyczki pozabankowe nie wiążą się ze skomplikowaną weryfikacją naszej zdolności kredytowej. Nie potrzebne są więc żadne zaświadczenia, ani tym bardziej sprawdzanie informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowych. To oczywiście sprawia, że coraz więcej osób wybiera właśnie te produkty.

Trzeba podkreślić, że takie postawienie sprawy może kreować obraz pożyczek pozabankowych jako produktów idealnych. W rzeczywistości ten obraz nie jest jednak taki nieskazitelny a same produkty mają sporo wad. To właśnie z nich sprawę powinien zdawać sobie każdy kto myśli poważnie o wzięciu pożyczki pozabankowej.

Zanim więc zdecydujemy się na pożyczkę pozabankową, trzeba się dobrze wczytać w proponowaną nam umowę. Wydaje się to być dość trywialna rada, ale tak naprawdę wszystko jest zawarte w tej umowie. Jeżeli na przykład znajdziemy w niej niezrozumiałe dla nas zapisy to automatycznie powinna zapalić się nam czerwona lampka. W takiej sytuacji należy zwrócić się do pożyczkodawcy z prośbą o wyjaśnienie lub samemu skierować się do specjalisty od pożyczek. Pomocne będą w takiej sytuacji również blogi.

Czego więc trzeba się przy pożyczkach pozabankowych wystrzegać? Po pierwsze, należy uważać na koszty, które nie są oprocentowanie pożyczki. Zwykle oprocentowanie jest niskie i podobne do oprocentowania kredytów. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy spojrzymy na opłaty dodatkowe i ubezpieczenie. Wtedy okazuje się, że koszty zwiększają się diametralnie. Po drugie, należy dokładnie zrozumieć kwestię umów, które zawieramy. Może na przykład być tak że podpisując pierwszą umowę zobowiązujemy się do wzięcia później jeszcze jednej droższej pożyczki. Tego zaś chcieć wcale nie musimy. Po trzecie, należy dokładnie sprawdzić jakie kary wiążą się z niespłaceniem pożyczki w terminie lub opóźnieniami. Czasami mogą być one bardzo wysokie.

Dokładne przyjrzenie się umowie pożyczki pozabankowej to klucz do tego aby nie wkręcić się w sytuację, z której będzie nam później trudno się wydostać.